Przejdź do głównej zawartości

Twój Wybór




Człowiek i jego życiowe wybory. Jak prawidłowo wybierać i czym się kierować?
Jak wszyscy doskonale wiemy wybory są nieodłączną częścią życia każdego z nas.
To dzięki nim nabieramy doświadczeń , sprawdzamy nieodkryte przez Nas dotychczas płaszczyzny, ale przede wszystkim to dzięki Nim idziemy wciąż do przodu, co pozytywnie wpływa na nasze życie gdyż zastój jest rzeczą negatywną.
Na początek czym jest wybór życiowy? Bez wątpienia jest to stanowczo podjęta przez Nas decyzja, istotna dla naszego życia, wpływająca na jego przyszłość, przynosząca zarówno zyski jak i straty.
Wielu pyta jak prawidłowo wybierać i czym się kierować? Owszem, jest kilka ogólnych zasad ale na samym wstępie należy podkreślić, że człowiek każdy z osobna jako indywidualna jednostka wraz ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami ma też indywidualne poglądy na „prawidłowy wybór życiowy”. Uzależnione jest to w dużej mierze naszą podświadomością oraz elementami, które podnoszą nasze poczucie spełnienia, dlatego nie możemy jednoznacznie stwierdzić czym każdy z Nas powinien się kierować. Zgodnie jednak z ogólnie przyjętymi wyznacznikami możemy za pierwszy kierunek obrać szczęście. Jest ono pojęciem względnym, gdyż znów zależnie od jednostki będzie oznaczało co innego, pozwala więc na wyselekcjonowanie szerokiej gamy możliwości w poszukiwaniu dobrych wyborów życiowych. Powinniśmy dążyć do osiągnięcia osobistego szczęścia w każdej możliwej płaszczyźnie. Dzięki temu będziemy czuli się spełnieni więc nasza świadomość iż podjęty wybór jest dobrym diametralnie wzrośnie. Przyzwyczajamy się do faktu, że życia trwa po to by mogło się kiedyś zakończyć. Nie wystarczy przetrzymać tych kilkadziesiąt lat, byle by tylko bez podejmowania ryzyka. Powinniśmy dążyć do szczęścia. Analogicznie szczęście jest dobrem, kiedy kierujemy się dobrym nurtem nasze wybory życiowe również są dobre bo przynoszą Nam ogromne korzyści. Jednakże tu należy zwrócić uwagę na ograniczenie bezwzględności. Tak jak w każdym omawianym wypadku łatwo możemy popaść w skrajności w skrajność tak i również w tym. Owszem, mała dawka bycia samolubnym w dążeniu do szczęścia jest Nam potrzebna, ale kierowanie się przysłowiem „ po trupach do celu” może mieć dla Nas okropne skutki. I tu natrafiamy na drugi element, można by rzec że komplementarny do poprzedniego, ponieważ kierować powinniśmy się w podejmowaniu dobrych życiowych wyborów dobrem drugiego człowieka. Jako zupełnie nowy nurt, dobro drugiego człowieka to ważny aspekt, który szczególnie dla ludzi którzy czerpią siłę z pomocy innym jest niesamowicie ważny i podnosi uczucie spełnienia. Jako nurt komplementarny do poprzedniego, dążenie do osobistego szczęścia w sposób bezwzględny  nie umożliwi Nam odczuwanie pełnego szczęścia. Powoli zacznie wzbudzać w Nas wyrzuty sumienia, iż ktoś cierpi w chwili gdy my się cieszymy i wszystko wraca do punktu wyjścia. Dobry życiowy wybór®, pokierowany chęcią zdobycia szczęścia staje się wyborem złym, gdyż rani innych ludzi. Jak wiadomo w przyrodzie musi istnieć niezachwiana niczym równowaga, więc dobro zyskane na krzywdzie innego człowieka nie tylko od Nas odejdzie, ale zostawi po sobie ciężkie do wyzbycia się ślady.
Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić przy podejmowani ważnych życiowych wyborów jest elementem nazwany przeze mnie kalkulatorem bilansowym.
Kalkulator bilansowy to sporządzony na podstawie rzeczywistych faktów bilans zysków i strat z ewentualnie podjętej decyzji z uwzględnieniem prognozowanych wydarzeń.
Mówiąc prościej, dokładna analiza każdej z dostępnych opcji pozwoli Nam na określenie czy dana decyzja będzie naszym dobrym, czy złym wyborem życiowym i jakie może przynieść dla Nas konsekwencje.
Reasumując, tak naprawdę nie posiadamy idealnego recepty na podejmowanie dobrych decyzji. Najpiękniejsze jest to, że każdego z Nas pociąga, fascynuje i satysfakcjonuje coś innego dlatego jedni uznają daną decyzję za dobrą inną za złą.
Możemy jedynie kierować się ogólnie przyjętymi wytycznymi opisanymi po krótce wyżej i pamiętać o tym, że być może nie zawsze dobre zamiary oznaczają dobrą drogę do celu, ale mając na uwadze główne zasady etyki i moralności możemy przypuszczać, że sięgając po dobro pójdziemy drogą, która nie przyniesie cierpienia i będzie naszym DOBRYM WYBOREM ŻYCIOWYM.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stosowność bycia szczęśliwym

                                                    Co tak właściwie dla Ciebie znaczy "być szczęśliwym"? Dla mnie to bezkresne odczuwanie satysfakcji z własnego życia. Na tym też oprę dzisiejsze przemyślenia. Dlaczego tak wielu z Nas żyje w dziwnych relacjach, podejmuje decyzje wbrew sobie, rezygnuje z marzeń? Często wtedy słyszę, że jest tak jak jest i to jest w sumie okej więc po co to zmieniać? Nie dowierzam ilekroć to słyszę... Najważniejszą prawdą w życiu jest to, że musimy je przeżyć i kiedyś dobiegnie końca. Dlaczego pozwalamy na to, aby to nasze życie było przeciętne i nie dawało Nam radości, spełnienia i szczęścia?  Właściwie to rozpatrzymy sobie te zwyczajowe wymówki, które wtedy słyszę.  1. A co niby mam zrobić? Genialne pytanie, tylko w tym wypadku to raczej retoryczne. No bo przyjrzyj się uważnie. Jeżeli Twoje życie nie przynosi satysfakcji np. z powodu Twojej pracy to czy na prawdę nie wiesz, że żeby to się zmieniło należy poszukać nowej? Idźmy dalej... Jeżeli

Do odważnych świat należy

Wyrażenie dość znane " Do odważnych świat należy". Dziś spróbujemy się skupić na głębszym sensie pod względem dokonywania wyborów życiowych. Dzisiejsze refleksje wymagają ogromnej uczciwości, bo nie każdy potrafi przyznać się przed samym sobą co do niektórych faktów. Z racji tego, że świat nie jest idealny każdy ma za sobą jakieś przejścia, w związku z tym ciągnie za sobą pewne sprawy, wspomnienia i ludzi. W tym bagażu trzyma również osoby, które w znaczący sposób budziły w nim lawinę uczuć. Nie wszystko poszło zgodnie z planem i wasze drogi się rozeszły. Opcje są dwie, albo zapominasz o uczuciach i zostaje sama postać albo.. tu zaczynają się schody. Nie zapominasz ani o uczuciach, ani o zdarzeniach ani o tej osobie w ogóle. Tworzysz sobie taki mentalny punkt zawieszenia w przeszłości. Czasami nieświadomie, a czasem na własne życzenie przywołujesz to w pamięci, myślisz o tym. Zastanawiasz się też co by było gdyby... To oczywiście w ramach wdzięczności niszczy twoje obecne

Dlaczego nie jesteśmy adorowane?

Każda z Nas drogie Panie bardzo chciałaby być adorowana. Jedne ukrywają to mniej, inne bardziej, jeszcze inne mówią o tyn wprost, ale łączy Nas jedna nienaganna potrzeba- by to miało miejsce. Artykuł z serii "przyznajmy się do własnych mankamentów" więc jeśli któraś z Was boi się fatalnej prawdy, niech zrezygnuję z dalszej lektury. Tak więc wracając, wszystkie tego pragniemy. Potrzeba ta tkwi w Nas od pokoleń, bo adorowane czujemy się doceniane, ładne, kochane, pożądane i tak dalej w zależności od rodzaju komplementów płynących pod naszym adresem. Istnieje jednakże odsetek kobiet, które zdobywane nie są. Zachodzą w głowę co jest nie tak, czy są aż tak tragicznymi wytworami matki natury, że ich twarz przypomina poligon dla chirurgów? MOJE DROGIE PANIE STOP! Zaczniemy najpierw od tego, że jeśli kiedykolwiek pomyślałyście o sobie w ten czy podobny sposób koniecznie zneutralizujcie teraz te myśli w sobie. Każda z Nas jest piękna, na swój indywidualny, często bardzo pokręcony