Przejdź do głównej zawartości

Kiedy czujemy się spełnieni ?

Związek , przyjaźń , znajomość . W każdej z tych relacji potrzebujemy uczucia spełnienia.
Jest to tak proste , jak fakt że potrzebujemy tlenu by przeżyć. No dobrze , załóżmy że wiemy już, czego nam trzeba . Zazwyczaj jednak nie wiemy co zrobić, by tego spełnienia doznać .

WIDZIALNOŚĆ PSYCHOLOGICZNA

Zjawisko na pozór dość banalne, może przerodzić się w dotkliwą przypadłość , która wprawić nas może w złe samopoczucie. Odczuwanie widzialności rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie. Doświadcza jej każde dziecko , gdyż bez tego nie mogło by się prawidłowo rozwijać.
Czym jest widzialność?
Przełożę wam to ze skomplikowanych definicji na proste słowa , byśmy wszyscy mogli zrozumieć dokładnie o co chodzi.
Widzialność psychologiczna zaczyna się w momencie gdy poznajemy samych siebie.
Zaglądamy w głąb i zastanawiamy się jacy naprawdę jesteśmy. Czy cechuje nas odpowiedzialność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów , spontaniczność i wiele innych cech. Zajrzyjmy więc w skupieniu do swojej duszy i zastanówmy się jacy jesteśmy, każdą cechę którą uważamy za atut w swojej postaci należy wyodrębnić. Załóżmy, że ze wszystkich tych cech wybieram u siebie za najsilniejsze : szczerość, czułość , inteligencję . Wiem, że u was cech może być o wiele więcej, ale jest to tylko przykład.
Co dzieję się dalej ?
Jesteśmy w związku, przyjaźni bądź innej relacji. Świetnie dogadujemy się z naszą " drugą stroną".
Podczas znajomości , swoim zachowaniem , czasem prostym bezpośrednim przekazem ten ważny "ktoś" , oznajmia mi, że uważa mnie za osobę szczerą.
Wtedy doznaje widzialności. Cecha, która według mnie jest moja silną stroną zostaje zauważona przez drugą istotę. Czujemy się wtedy spełnieni, bo ktoś docenił NAS jako człowieka.
Na tym właśnie polega widzialność psychologiczna
Elementy, które cenimy w sobie najbardziej są cenione przez innych ludzi. Zauważamy wtedy , że nasze starania nie są bez owocne a wszystko co robimy posiada jakiś większy cel w życiu.
Wiele osób w podświadomości czeka na docenienie.
Z pewnością chcielibyście kiedyś usłyszeć dokładnie to co sami uważacie na swój temat.
Wydaję się to błahe jednak potrafi siać ogromne spustoszenie w psychice gdy nam tego brak. Człowiek, który nie został doceniony może gwałtownie ulec samokrytyce, złe samopoczucie i brak poczucia własnej wartości mogą doprowadzić do depresji.
Z przyjemniejszej jednak strony, gdy w relacji dochodzi do takowego spełnienia to jesteśmy na dobrej drodze by czuć się w niej dobrze.
Namawiam więc was , byście uważniej przyjrzeli się swoim drugim " stroną" i delikatnie dowiedzieli się co tak na prawdę myślą na swój temat. Nie wyobrażacie sobie nawet jak pozytywnie wpłynie na waszą relację takie docenienie partnera.

` ludzie potrzebują uwagi innych , potrzebują ich bliskości i kontaktu ze światem nawet jeśli twierdzą, że jest inaczej .

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Związek to nie seks , nie może być przerywany .

Zacznę od złotej myśli dnia jak wyżej w temacie Związek to nie seks , nie może być przerywany. Dlaczego o tym dziś? Ostatnio często słyszy się o nowych sposobach na rozwiązywanie problemów, które przyszły do nas nie wiadomo skąd. Według mnie, osobiście to nie jest rozwiązanie żadnych problemów. Wręcz przeciwnie zaryzykuję stwierdzenie iż jest to element , dzięki któremu z miliona problemów mamy ich milion pięćset. Rozumiem , dochodzi do tego zazwyczaj w prostej sytuacji. Nie możemy znieść siebie nawzajem. Nie możemy lub nie chcemy dojść do porozumienia, unikamy rozmowy ogólnie między nami jest coraz więcej toksycznych napięć. Wtedy jak objawienie gdzieś tam z góry wpada nam na myśl na pozór genialny pomysł , co jak się okazuje później to najgorsza decyzja naszego życia. Jaki? Otóż już wam powiem. Rozstańmy się ! Ale nie na stałe bo to strasznie nie praktyczne, na jakiś czas , na chwilę , na miesiąc , dwa pół roku. Ja się wyszaleję , Ty się wyszalejesz i wrócimy do siebie , wszystko będ

Stosowność bycia szczęśliwym

                                                    Co tak właściwie dla Ciebie znaczy "być szczęśliwym"? Dla mnie to bezkresne odczuwanie satysfakcji z własnego życia. Na tym też oprę dzisiejsze przemyślenia. Dlaczego tak wielu z Nas żyje w dziwnych relacjach, podejmuje decyzje wbrew sobie, rezygnuje z marzeń? Często wtedy słyszę, że jest tak jak jest i to jest w sumie okej więc po co to zmieniać? Nie dowierzam ilekroć to słyszę... Najważniejszą prawdą w życiu jest to, że musimy je przeżyć i kiedyś dobiegnie końca. Dlaczego pozwalamy na to, aby to nasze życie było przeciętne i nie dawało Nam radości, spełnienia i szczęścia?  Właściwie to rozpatrzymy sobie te zwyczajowe wymówki, które wtedy słyszę.  1. A co niby mam zrobić? Genialne pytanie, tylko w tym wypadku to raczej retoryczne. No bo przyjrzyj się uważnie. Jeżeli Twoje życie nie przynosi satysfakcji np. z powodu Twojej pracy to czy na prawdę nie wiesz, że żeby to się zmieniło należy poszukać nowej? Idźmy dalej... Jeżeli

Nic z Niczego,

Nic nie powstaje z niczego. Wszystko ma swój początek, więc i koniec też musi mieć gdzieś. Zawsze myślałam, że jestem najsilniejszym człowiekiem na ziemi jeśli chodzi o psychikę. Traumatyczne dzieciństwo atakowało mnie z każdej możliwej strony i nie pozwalało odpocząć nawet na chwilę. Jednak ja z podniesioną głową szłam do przodu, nie zważając na wszystkie przeciwności, z nadzieją że wszystko wróci na swoje miejsce w dłoni. Mała zagubiona trzynastoletnia dziewczynka biegła przez pokręcone uliczki zaplanowanych zdarzeń i chociaż czuła się cholernie samotna, nie dawała nic po sobie poznać. Zawsze obejmowała więcej niż każdy inny człowiek. Świat dookoła wydawał jej się taki obcy, zimny, agresywny... Zaciskała swoje malutkie pięści i biegła do przodu ja dziecko biegnące przez ciemny park, który wie że na końcu ścieżki czeka na niego ktoś bliski. Nigdy nie pozwalała sobie pomóc. Wydawało jej się, że tego nie potrzebuje. Nie wierzyła w bajeczki, że wszystko wraca i to wróci... Że kiedy